Branch Leadership

3leadershipBRANCH ORGANIZATION 2021 -2022

AAUW Westchester Branch is governed by an elected Board, and an Advisory Council with a representative of each Action Group and Branch Project.

BOARD OF DIRECTORS

  • Co-Presidents – Ellen Leuner, Rene Parmar
  • Program Co-VPs –  Marie McKellar, Susan Perko
  • Membership Co-VPs –  Marjorie Kingsley, Judy Walsh
  • Recording Secretaries – Marcia Keizs, Elaine Weiss
  • Corresponding Secretary – Abby Hirsch
  • Co-Treasurers – Susan Gardner, Cynthia Plater

ADVISORY COUNCIL
(includes Chairs of Action Groups and Branch Projects)

Action Groups

  • Community Service – Toys for Tots – Raven Waterman
  • Education Awards
    Eighth Grade Certificates – Amanda Gunning, Meghan Marrero
    High School Awards – Barbara Sarver
  • Girls for STEM – Lorrin Johnson
  • Mentoring – Maria Ellis
  • Pay Equity Outreach – Susan Iverson
  • Public Policy
    Advocacy – Jane Pendergast
    Awareness – Selena Barron
    Running and Winning – Mary Logan

Branch Projects

  • Assistants to the Co-Presidents –  Selena Barron, Lorrin Johnson
  • Branch E-Mail Contact – Sue Lambert
  • Branch Internship – Mary Logan
  • Branch Recognition – Selena Barron
  • Branch Record Keeper – Barbara Sarver
  • Bylaws/Handbook – Selena Barron, Rene Parmar
  • Election – TBD
  • Facebook – Susan Iverson
  • Fundraising
    • AAUW Funds – Mary Logan
    • Local Scholarship Fund – Marilee Scheuneman
    • Historian –  Elaine Weiss
  • Holiday Luncheon/Spring Fling – Selena Barron
  • Hospitality – TBD
  • Newsletter  (CHIPS)
    • Editor & Board Liaison – Sue Lambert
    • Circulation – Jean Havens
  • Nominating – Marcia Keizs, Judith Walsh
  • Parliamentarian – TBD
  • Publicity – Jane Pendergast
  • Summer Activities -TBD
  • Website – Carolyn Lyall
    • Website Assistant – Cynthia Plater
    • Girls for STEM Website – Barbara Sarver
  • Yearbook – Barbara Sarver

INTEREST GROUPS

  • Art Interest – Shelli PInes, Marlene Brenhouse
  • Bridge (Monday) – Cynthia Plater
  • Current Issues – Selena Barron, Diona Koerner, Marie McKellar
  • Ladies Who Lunch (Friday) – Jean Haven
  • Literature (evening) – Ellen Eschmann, Sue Lambert
  • Literature (Tuesday) – Wilma Gitchel
  • Literature (Thursday) – Linda Swann
  • Mah Jongg (Tuesday) – Sally Suen
  • “Now and Then” Lunch Group – Selena Barron
  • Poetry Group – Rosita Benson